MILKFREE

Jana a Michal. 

Společně v centru Pardubic provozujÍ tak trochu jiný mléčný bar, kde vyrábí rostlinná mléka.

Jak jste na tento nápad přišli?

Michal: Janču před několika lety začaly trápit záněty po celém těle. Užívala stále dokola antibiotika, ale problémy se nelepšily, spíše zhoršovaly. Klasická medicína neuměla pomoci, a tak hledala řešení jinde. Zoufalá nakonec zkusila z jídelníčku vyřadit mléčné výrobky, cukr a bílou mouku. Díky tomu je nyní již přes 3 roky bez problémů ...

Jana: ... A jelikož Vám ze začátku mléko hodně chybí, hledáte různé alternativy. Řešením mohou být tzv. rostlinná mléka, která se sice dají koupit, ale poměr ceny a kvality není žádný zázrak. Nejkvalitnější je mléko, které si vyrobíte sami. Tady je ale nevýhodou strávený čas a spousta špíny kolem. Používané ingredience se musí několik hodin namáčet, navíc potřebujete i silnější mixér.

Takže jste si jednoho dne řekli, že tuhle práci budete dělat pro ostatní?

Jana: Tento nápad jsme dostali teprve před rokem. Učila jsem se na státnice a v tom to přišlo! Nápad se zalíbil se i Michalovi, kterého jeho stávající práce již neuspokojovala, a toužil po svém vlastním projektu.

Michal: Museli jsme ale počkat, až Janča studium dokončí. Přípravy by ji rozptylovaly a to jsem nechtěl. Začali jsme tedy hned v červnu. Vymysleli jsme značku MilkFree, pronajali si malou provozovnu s výdejním okýnkem do ulice a přes prázdniny ji zvelebovali, abychom v září mohli otevřít.

Která mléka vyrábíte a jaké jsou ingredience?

Mléka se vyrábí z rostlinných surovin, jako jsou ořechy, semínka nebo obiloviny. U nás si můžete zakoupit například kokosové, lískooříškové, mandlové nebo makové. Dále připravujeme i mléka ochucená kakaem, vanilkou a sušenýcm ovocem. Všechna jsou bez rafinovného cukru a umělých konzervantů. Navíc jsou čerstvá a tepelně neupravená, aby si zachovaly veškeré prospěšné látky.

Jaké máte plány do budoucna?

Jelikož je o mléka zájem i v jiných městech, chtěli bychom výrobky rozšířit za hranice Pardubic. K tomu bychom potřebovali dražší a větší vybavení, což zatím bohužel není v našich finančních možnostech. Také máme v plánu rozšiřovat sortiment o další zajímavé příchutě a možná i jiné "mléčně nemléčné" výrobky.