ESPRESSO

... jak má být...

Espresso

Výraz "espresso" je příbuzné s výrazem "express", což znamená expresní, rychlý. Jeho původ se však vztahuje k dobám, kdy bylo espresso podáváno na baru 'na přání' (all'espresso) zákazníka. 

Podle definice World Barista Championship je espresso "nápoj o objemu 30 ±5 ml s doporučeným časem extrakce 20 až 30 sekund vyrobený pod tlakem přibližně 9 barů." Moderní pojetí espressa vyžaduje mírnou úpravu parametrů tak, aby byl co nejlépe využit potenciál kávy.

Základem dobrého espressa je kvalitní, u nás v Dobrým Kafi pouze výběrová, káva, správné mletí a gramáž namleté kávy - dříve bylo "zákonem" 7 gramů, moderní espresso je až na 10 gramech (pro 1 dávku), zkušený barista se při nastavování mlýnku a hledání dokonalé chuti pohybuje v desetinách gramů. Velmi důležitými faktory jsou také teplota vody, tlak a v neposlední řadě také kvalita vody. Espresso jen nápoj s výraznou chutí, kde se snoubí sladkost, kyselost (acidita) a hořkost. Chuť záleží jak na odrůdě kávy, tak na stupni pražení. S vypitím hotového nápoje se nemá dlouho otálet.

Vše začalo v roce 1901, kdy Luigi Bezzera z Milána vynalezl a nechal si patentovat první espresso stroj. Ten vypadal ještě odlišně od dnešních kávovarů. Měl vertikální bojlerový systém a dosáhl tlaku pouze 1,5 baru. První espresso tak, jak ho známe dnes, bylo připraveno v roce 1947 prvním pákovým strojem, který byl patentován firmou Gaggia. V roce 1948 tento vynález koupil Ernesto Valente, který v roce 1961 představil světově uznávanou Faemu E61.