Kdo je barista?

7 DŮVODŮ PROČ SI NEZAČÍNAT S BARISTOU

7 důvodů proč si nezačínat s baristou...

1. Bude vám neochvějně tvrdit, že 24-27 vteřin bohatě stačí

Každý barista je workoholik a nosí si práci do osobního života. Každou směnu tráví se stopkami v ruce a 27 vteřin, během kterých extrahuje espresso, se mu už dávno vpálilo do mysli. Na každém školení mu tloukli do hlavy, že pokud překročí hranici půl minuty, bude kafe přepálené a nebude se dát pít. Díky tomu všemu si nyní v duchu počítá při většině svých činností a podvědomě v něm roste strach, že musí do půl minuty stihnout úplně všechno.

2. Nikdy nebude spokojený s vaší oblíbenou kavárnou

Když člověk tráví většinu života za kávovarem, posunou se mu měřítka. Vám by stačilo, aby byla kavárna klidná a pěkná. Pokud tam ale přivedete baristu, čekejte, že bude věnovat víc pozornosti provozu než vám. Bude zkoumat velikost hrníčků, typ kávy, typ pražírny té kávy, dokonce i z jakého mléka šlehají pěnu. A počítejte s tím, že se do většiny vašich oblíbených podniků už nevrátíte - třeba jen pro to, že dávají k ristrettu málo, nebo moc kohoutkové vody. Nedejbože, že vám vodu nedají žádnou!

3. Nádobí doma myjete vy

Zvlášť, když váš vyvolený pracuje v malé kavárně, kde není myčka. Z druhé strany baru by se to nemuselo zdát, ale velká část baristovy práce se skládá z neustálého mytí hrníčků, podšálků a lžiček. Když přijde domů z práce, chce si odpočinout, a poslední o čem sní, je stoupnout si ke dřezu a dál umývat nádobí. Argument, že tentokrát jsou to spíš hrnce než hrnky, nemá žádnou váhu, a tak to nakonec vždycky zbyde na vás. A běda vám, jestli na jeho moka konvičku použijete saponát a tím smyjete jeho několikaměsíční kávovou patinu, kterou si tam pěstoval. Ta je totiž pro dobrou kávu potřeba.

4. Zapomeňte na romantické večeře

Chcete ho po celodenní směně za kávovarem překvapit svíčkami, růžemi a domácími lasagnemi se šampaňským? To na baristu neplatí. Večer po směně se jí odpisové jídlo a přes to nejede vlak. V takových momentech si budete vyčítat, proč jste si něco nezačaly spíš s kuchařem. Ten by sice také nosil odpisové jídlo, ale bylo by každý den jiné. Barista vám přinese tak akorát jeden, dva okoralé quiche, cheescake a když budete mít štěstí, pár porcí brokolicového krému na zítra k obědu. S jídlem z kavárny by se totiž nemělo plýtvat!

5. Nečekejte od něj žádné peprné esemesky

Každý vztah se dá občas jemně okořenit trochou toho nezávazného sextingu. Pokud ale mluvíme o vztahu s baristou, narážíme na zásadní problém. Jediné, co vám bude váš přítel posílat během nudné směny, budou fotky povedených labutí, srdíček a tulipánů, které se mu podařily nakreslit do pěny na cappuccinu. A co se flirtování po esemeskách týče, nečekejte od větší odvaz, než: "Dneska bych si tě dal radši než doppio do malýho hrníčku!"

6. O výletech na hrady a zámky si nechte jen zdát

Pokud budete chtít baristu vytáhnout na víkend ven z města, budete muset zapomenout na turistiku v běžném slova smyslu. Baristu nezajímají zámecké pánské salónky, obrazy monarchů, ani kamna, ve kterých se topilo z chodby. Jediná možnost, jak ho zvednout z gauče a od konvičky kvalitně připraveného french pressu, bude nabídnout mu prohlídku malé lokální pražírny kdesi v horách, nechat ho hodiny rozmlouvat s majitelem o tom, kolik minut by se měla káva správně pražit, a vyrazit si sama na výlet po okolí. Alespoň budete mít spoustu času na přemýšlení, zda mu vůbec navrhnete výlet do zahraničí. Baristova představa exotické dovolené totiž znamená odjet na kávovou plantáž a nejlépe to ještě spojit s dobrovolným sběrem.

7. Neustále si bude s někým psát

Častokrát bude trávit hodiny u mobilu. Budou mu chodit stovky esemesek a nebude vám chtít říct, kdo mu pořád píše. Podle spokojeného úsměvu, který se mu vždycky rozlije na tváři, si možná budete myslet, že má ještě někoho jiného. A budete mít částečně pravdu. Každý barista je v úzkém vztahu se svým provozním a častokrát je to člověk, kterému píše častěji než vám či své matce. S provozákem totiž řeší barista všechno od objednávek kávy až po nejnovější drby o pravidelných zákaznících a vy se už na začátku vztahu budete muset vyrovnat s faktem, že nikdy nebudete ta, které svěřuje svá největší tajemství.