AEROPRESS

Mladá metoda přípravy Kafe

AEROPRESS


Za vynálezem Aeropressu stojí pan Alan Adler z americké společnosti Aerobie. Ten v roce 2005 přišel na trh s patentem jednoduchého aparátu, pomocí kterého lze téměř kdekoliv připravit vysoce kvalitní kávu. Aeropress je vyroben z polykarbonátu, je prakticky nerozbitný, lehký, nenáročný na údržbu a především také velmi levný. I když výrobce proklamuje, že je přístroj schopen připravit espresso, samozřejmě tomu tak není. Káva z Aeropressu je filtrovaná pomocí vzduchu (proto název Aeropress) přes malý papírový filtr. I když zde dochází k určitému tlaku, který je nezbytný pro krátkou dobu extrakce, nelze samozřejmě očekávat, že by dosáhl 9 barů potřebných pro přípravu espressa.

Aeropress je velmi podobný French Pressu s tím rozdílem, že zde hraje svou roli právě tlak a filtrace přes papírový filtr. Existuje několik způsobů použití Aeropressu, tzv. klasický a obrácený. Při obráceném (inverted) postupu lze kávu extrahovat v plastovém cylindru tak dlouho, jak je libo. Při klasickém postupu, který doporučuje i výrobce, dojde po nalití vody k automatické filtraci dané gravitací. Louhování tak obvykle nepřesáhne dobu několika vteřin.

Popularita Aeropressu spočívá především v čistotě šálku, kterého lze touto metodou bezproblémů a konzistentně dosáhnout. Velkou devizou je již zmíněná nerozbitnost a skladnost, což z Aeropressu činí ideálního společníka na cesty. Společně s ručním mlýnkem tak máte možnost připravit vynikající šálek kávy kdekoliv se vám zachce.